Výber LED pásu a jeho použitie.

 

Moderní investori súčasnej doby vsádzajú pri návrhu osvetlenia na LED produkty, keďže ide o kvalitné, zdravé a hlavne úsporné zdroje svietenia.

Okrem už rozšírených LED žiaroviek sú na trhu čoraz obľúbenejšie LED pásy, ktoré dokážu ideálne osvetliť miestnosť či vytvoriť príjemné náladové osvetlenie. Aké sú však medzi nimi rozdiely a ako si správne vybrať ?

 

V silikóne alebo bez ...


LED pásy sa vyrábajú v dvoch základných prevedeniach - vodotesné a nevodotesné. Vodotesné pásy s označením IP65 alebo IP68 majú LED čipy zaliate v silikónovej vrstve, čím sa stávajú vode odolné. Hodia sa do kuchýň alebo kúpeľní, pretože im nevadí náhodný kontakt s vodou. Ich výhodou je aj lepšia udržiavateľnosť, keďže ich možno kedykoľvek utrieť mokrou handrou od prachu a nečistôt. Nevodotesné pásy (IP00) majú LED čipy odkryté a sú vhodné do obytných miestností, ideálne za nábytok, do vitrín alebo samostatných krycích líšt.

                                                

 

Svietivosť pásu

Ďalšou podstatnou vlastnosťou LED pásov je ich svietivosť, ktorá závisí od typu použitých LED čipov a ich počtu udávaného na 5m. Oba tieto parametre ovplyvňujú konečnú intenzitu svietenia pásu – dôležitejší faktor je však typ čipu. Najčastejšími typmi čipov sú vysokovýkonné SMD5050, menej výkonné sú SMD 3528 alebo SMD1210. A tak paradoxne LED pás so 150-timi čipmi SMD5050 bude svietiť intenzívnejšie ako LED pás s 300 čipmi SMD3528. Keďže bežný laik si ťažko vie tieto rozdiely predstaviť, je potrebné si pri výbere LED pásu pozrieť vzorkovník rozsvietených pásov a vybrať si pocitovo. Zároveň platí, že ak chceme použiť LED pás ako hlavné osvetlenie (napr. v obývačke nad hornou nikou alebo pod kuchynskou linkou) je vhodnejšie si zvoliť pás s čipmi SMD5050 a ak chceme vytvoriť len príjemné náladové osvetlenie vystačíme si s pásom s čipmi SMD3528.

 

Biele alebo farebné

Základná farba svetla LED pásov je biela a tá môže byť buď teplá alebo studená. Vo všeobecnosti je vhodnejšie si zvoliť teplú farbu do obytných častí a studenú na osvetlenie schodísk či chodieb. LED pásy môžu svietiť aj na červeno, zeleno, modro či žlto.

Okrem takýchto jednofarebných pásov (pás svieti vždy len jednou farbou) existujú aj tzv. RGB pásy – čo sú pásy, ktoré vhodne riadené RGB ovládačmi môžu rôzne meniť farebnú škálu podľa zvoleného režimu. Napr. môžu svietiť chvíľu modro a potom červeno, alebo cyklicky prelínať jednu farbu do druhej a podobne. Samotná farba podkladovej LED pásky (napr. biela páska alebo hnedá), na ktorej sú uložené čipy, je len dekoratívnou záležitosťou a nemá vplyv na konečné vlastnosti pásu.

 

Hra so svetlom

Všetky druhy LED pásov možno stmievať je však potrebné si k pásu zakúpiť tzv. stmievač – či už manuálny alebo na diaľkové ovládanie. RGB pásy zas potrebujú na ovládanie špeciálne ovládače, ktoré sa líšia od seba výkonom (t.j. aký výkonný LED pás možno pripojiť), spôsobom prenosu signálu (rádiové RF ovládače alebo IR s infračerveným diaľkovým ovládaním) a tiež možnosťami ponúkaných funkcií. Vybrať správny stmievač či ovládač vhodný ku dĺžke a výkonu LED pásu by vám mal poradiť školený predavač.

 

Prevedenie

Kvalitné balenie LED pásu (zväčša sú balené v 5m kotúčoch) by malo obsahovať obojstrannú pásku na zadnej strane LED pásu, ktorá umožní ľahkú a rýchlu montáž pásu. Celé balenie by malo byť ukončené koncovkou s konektorom, ktorý možno ľahko pripojiť ku zdroju, stmievaču alebo RGB ovládaču. Ak koncovka chýba je potrebné na malé plôšky medzi čipmi (miesto kde sa strihá LED pás – často označený nožničkami) prispájkovať koncovku, ktorú je potrebné zakúpiť zvlášť. V prípade vodotesných pásov je potrebné pred spájkovaním očistiť koncovú časť pásu od silikónu a prípadne celý spoj na záver zaizolovať. Keďže ide o odbornú prácu, kde je nutné správne zapojiť póly či farby, odporúčame ju zveriť do rúk elektromontéra, inak pás nebude fungovať alebo ho nesprávnym zapojením zničíte.

 

Napájanie LED pásov

Každý LED pás potrebuje na svoje fungovanie napájací zdroj. Výber zdroja závisí od typu LED pásu (väčšina pásov na trhu sa napája na 12V, občas sa vyskytnú aj LED pásy na 24V), jeho výkonu a dĺžky. Tak napr. LED pás s napájaním 12V a s výkonom 4,6W/m o dĺžke 4m, bude potrebovať 12V napájací zdroj s výkonom 24W (4,6W/m x 4m = 18,4W - zdroj volíme vždy o niečo silnejší ako vypočítaný výkon). Zdroje, ktoré budú umiestnené do exteriéru, kuchýň alebo kúpeľní by mali byť vodotesné (označenie IP65 alebo IP68).