Ako si vybrať vhodnú LED žiarovku.

Éra klasických žiaroviek sa septembrom 2012 definitívne končí a tým sa uzavrie etapa ich postupného sťahovania z trhu, ktorá začala v 2009 roku. Po tomto termíne bude možné zakúpiť už len úsporné žiarovky (halogénové a žiarivky) a LED žiarovky.

Kým u klasických žiaroviek nám stačilo poznať typ závitu a výkon, u LED žiaroviek a úsporných žiaroviek je to trošku zložitejšie. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime pomôcť zorientovať sa „v údajoch na krabičkách“ a vybrať si tak správnu LED žiarovku.

 

 • „Úsporky“ verzus LED

 

o   halogénové žiarovky (wolfrámové vlákno v banke s halogénovým plynom)

 

Usporia cca 25% elektrickej energie a životnosť je približne dvojnásobná ako u klasických žiaroviek, teda cca 2.000 hodín. Banka žiarovky je z kremičitého skla, ktoré sa silne zohrieva a prepúšťa UV-B žiarenie (možnosť popálenia) a ktoré je náchylné na dotyk ruky (dotyk môže spôsobiť zmenu štruktúry skla a následne spálenie žiarovky). Po roku 2016 bude možné vyrábať len špeciálne upravené halogénky.

 

o    úsporné žiarovky – tzv. žiarivky (využívajú tlejivý elektrický výboj v parách ortuti)

 

Usporia cca 80% energie  a ich životnosť je ešte dlhšia - cca 15.000 hodín. Veľkou nevýhodou je tzv. nesúvislé spektrum svetla a vytváranie stroboskopického efektu, ktorý je pri dlhšom svietení zdraviu škodlivý (únava, bolesti hlavy) a pri určitých činnostiach dokonca nebezpečný (pracoviská s rotačnými nástrojmi ako je napr. píla). Ďalšou veľkou nevýhodou je dlhá doba rozsvietenia na 100% (rádovo minúty), čo vyžaduje trpezlivosť a do miestností, kde sa svieti len na krátku dobu, sú teda nevhodné (WC, komora, pivnica). Známa je aj náchylnosť k poškodeniu častým zapínaním a či citlivosť na vlhko. Často diskutovaná je aj ich ekologická záťaž (pary ortuti) – z toho dôvodu sa uvažuje o ukončení ich výroby do roku 2016.

 

o    LED žiarovky (svetelná dióda vyžarujúca svetlo, tzv. LED čip/chip)

Úspora môže dosiahnuť až 90% elektrickej energie oproti klasickým žiarovkám a životnosť dosahuje až 25.000 hodín. Ich výhodou je okamžité rozsvietenie na 100% , nie sú náchylné na časté zapínanie a vypínanie, sú odolné voči mechanickému poškodeniu, neobsahujú toxické látky... Ich svetlo má spojité spektrum podobné ako klasická žiarovka, môže mať rôznu farbu (teplú či studenú bielu, červené, zelené, modré...), lúč býva úzko smerovaný (čo zvyšuje účinnosť) a môžu byť stmievateľné. LED žiarovky sa vyrábajú v rôznych tvaroch a s rôznymi závitmi takže ich použitie je flexibilné.

 

 • Závit a napájanie (V)

LED žiarovky sú vyrábané s klasickými závitmi ako sa používali pri klasických žiarovkách či halogénkach, takže pri výmene nie je potrebné meniť objímku. Stačí si pozrieť typ závitu aký ste používali v danom svietidle doteraz a vybrať si LED žiarovku s rovnakým závitom. Najčastejšie sa používajú závity: E27 („hrubý žiarovkový“), E14 („tenký žiarovkový“), GU10 („kolíčky ako pri halogénkach“), MR16 („napichovačky ako pri bodových halogénkach“) či G4 („napichovačky užšie ako pri malých halogénkach“)

 

                       E27                           E14                                 GU10                            MR16                                G4

 

 

 

 

Tak ako napr. pri halogénových žiarovkách platí, že LED žiarovky so závitmi E27, E14 a GU10 sú napájané na 230V, kým LED žiarovky so závitom MR16 alebo G4 sú napájané na 12V (takže je k nim potrebný napäťový zdroj – odporúča sa použiť napäťový zdroj pre LED osvetlenie a nie ten, ktorý ste mali doteraz určený napr. pre halogénové žiarovky, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu LED žiarovky).

 

 • Intenzita verzus výkon (W)

 

Keďže LED žiarovky šetria až 90% energie ich spotreba pri tej istej intenzite svietenia je niekoľkonásobne nižšia. Takže ak ste doteraz používali 25W klasickú žiarovku (alebo 20W halogénku) stačí vám 2,5W LED žiarovka. Podľa nasledujúcej tabuľky si už pri nákupe LED náhrady ľahko poradíte akú výkonnú LED žiarovku žiadať v obchode.

 

Svetelný tok

orientačne

Klasická žiarovka

Halogénka

Žiarivka

LED žiarovka

200lm

25W

20W

5W

2,5W

450lm

40W

28W

9W

4W

700lm

60W

42W

12W

6W

900lm

75W

52W

17W

8W

1200-1300lm

100W

70W

20W

9W - 10W

 

 

Lumen – dôležitý údaj vyjadrujúci tzv. intenzitu vyžarovaného svetla, alebo inak svetelný tok. Napr. klasická 60W žiarovka svieti s intenzitou 700 Lumenov – rovnakú svietivosť môže dosiahnuť už 6W LED-ka.

Na rozdiel od klasických žiaroviek, kde výkon vo W sa vždy rovnal rovnakej intenzite svietenia 700lm, pri LED žiarovkách konečná svietivosť závisí nielen od výkonu vo W ale aj od typu LED čipu. Takže LED žiarovka s výbehovým DIP čipom o výkone 2W bude mať oveľa nižšiu svietivosť ako LED žiarovka s čipom CREE s rovnakým výkonom 2W. Najbežnejšie používané LED čipy (od najslabších po najvýkonnejšie) sú : výbehové DIP, SMD (napr. od nízkovýkonných SMD3528 po vysokovýkonné SMD5050), výkonnejšie EDISON, vysokovýkonné CREE...

Pri kúpe LED náhrady si preto skontrolujte okrem W aj udávaný svetlený tok žiarovky a hľadajte porovnateľný s doteraz používanou klasickou žiarovkou – vid tabuľka vyššie.

 

 

 • Farba svetla

Jednou z výhod LED žiaroviek je ich široký výber farieb. Tzv. farebná teplota vyžarovania sa udáva v jednotkách teploty Kelvin.

Kým klasická žiarovka svietila vo farbe teplá denná biela (2700 Kelvinov), pri LED-kách je na výber biela teplá (cca 2800K-3500K) alebo biela studená (cca 5000K-6500K), občas aj denná biela (cca 3500K-4500K). Častokrát je na výrobku uvedená farba len ako biela teplá (WW) alebo biela studená (CW), pričom môže ísť o rôzne farebné odtiene tohto spektra. Preto odporúčame nechať si vždy konkrétnu LED žiarovku predviesť a uistiť sa, že vybraná farba vám vyhovuje.

Vo všeobecnosti platí, že teplá biela sa hodí do obytných miestnostístudená biela do chodieb, na schody, prípadne na nasvietenie pracovného stola a podobne. Pocitovo vytvára studená biela vyššiu intenzitu vyžarovaného svetla ako teplá biela. Neodporúča sa kombinovať teplú a studenú v rámci jednej miestnosti.

Okrem bielej farby sa na trhu nachádzajú jednofarebné LED žiarovky v rôznych farbách – modrá, červená, zelená, žltá ... alebo tzv. RGB žiarovky, ktoré môžu meniť celé spektrum farieb podľa naprogramovaného cyklu.

Technológia LED žiaroviek umožňuje stmievanie bez predradníkov. Každopádne nie každá LED žiarovka je automaticky stmievateľná - možnosť stmievania musí byť uvedená na obale žiarovky.

 

 • Zhrnutie
 1. Pred nákupom si doma skontrolujte aký typ klasickej či úspornej žiarovky ste doteraz používali – na žiarovke nájdete údaje ako sú výkon vo W a typ závitu (napr. 60W klasická žiarovka s hrubým E27 závitom, alebo 20W halogénka so závitom GU10).
 2. Podľa vyššie uvedenej tabuľky si nájdite ekvivalentný výkon LED žiarovky a zapíšte si aj počet Lumenov (prislúchajúci svetelný tok).
 3. Na predajni si žiadajte LED-ku s príslušným výkonom a závitom, prípadne skontrolujte či zodpovedá aj údaj o veľkosti svetelného toku (voľným okom počas dňa či v rozsvietenej miestnosti sa svietivosť ťažko odhaduje). Nechajte si predviesť farbu teplú a studenú a vyberte si tú, ktorá vám viac vyhovuje.
 4. V prípade, že potrebujete žiarovku so závitom MR16 a napájanie na pôvodné osvetlenie doma máte na 12V (kuchynské a skriňové rampy, kúpeľňové osvetlenie), skontrolujte aj tento údaj na LED žiarovke (výnimočne môžete natrafiť na LED žiarovku so závitom MR16 na 230V).
 5. V prípade LED žiaroviek s napájaním 12V (najčastejšie so závitmi MR16 či G4) si k nim zakúpte aj príslušný napäťový zdroj pre LED osvetlenie (zdroj by mal mať vyšší výkon ako súčet výkonov žiaroviek – príklad 3 kusy 2,5W LED žiaroviek potrebujú zdroj s výkonom cca 10-12W).
 6. Po nákupe si odložte bloček z registračnej pokladne – aj LED-ky sa občas môžu pokaziť a keďže ide o drahšiu vstupnú investíciu, je škoda prísť o možnosť reklamácie (štandardne 2 roky).
 7. V prípade inštalácie napäťového zdroja a zapojenia svietidiel s LED žiarovkami odporúčame osloviť odborníka – elektrotechnika. Nesprávnym zapojením môže dôjsť k poškodeniu zdroja či LED žiaroviek (prípadne k úrazu) a takéto poškodenie tovaru neodbornou manipuláciou nemusí byť uznané ako reklamácia.